Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької

Перший камінь у підмурівок театру було закладено у червні 1897 року. Проектував і зводив театр відомий у Європі архітектор Зигмунт Горголевський – автор багатьох монументальних споруд у Польщі та Німеччині.

 

Відкрився театр для глядача 4 жовтня 1900 р. Цього вечора в приміщенні театру відбувся показ прем”єри – лірико-драматичної опери “Янек” В.Желенського – про життя карпатських верховинців. Провідну партію співав український тенор Олександр Мишуга.

 

Львівську оперну сцену ощасливили виступами всесвітньовідомі виконавці – Олександр Бандровський, Гелена Рушковська – Збоїнська, Ян Кепура, Яніна Королевич-Вайдова, Джемма Беллінчіоні, Маттіа Баттістіні, Ада Сарі та ін. Яскраву сторінку в історії театру вписали співаки – українці: О. Любич-Парахоняк, О. Руснак, Є. Гушалевич, О. Носалевич, А. Дідур, О. Мишуга, М. Менцинський, С. Крушельницька та ін., мистецтво яких стало національною гордістю народу і дістало всесвітнє визнання.

 

З приєднанням Західної України до складу Союзу РСР Великий міський театр переіменовано на Львівський державний театр опери та балету з підпорядкуванням його Міністерству культури України.

 

Після Другої світової війни в історію театру вписані імена тих, чия творчість сприяла утвердженню музично-сценічного осередку на західноукраїнських землях. У повоєнні роки за диригентський пульт оперного театру стали композитори львів’яни М. Колесса та А. Солтис. Митці – В. Скляренко, М. Стефанович, П. Кармалюк, В. Кобржицький, З. Гончарова, Н. Слободян, О. Сталінський,, Г. Ісупов, О. Поспєлов та ін. суттєво зміцнили творчий склад театру.

 

Для участі в окремих виставах запрошувалися народні артисти СРСР І.Козловський, Б. Гмиря, З. Гайдай, М. Литвиненко–Вольгемут, І.Паторжинський. У сторіччя від дня народження (1956 р.) великого українського письменника Івана Франка, театрові присвоєно його ім’я. У двохтисячному році, в ході святкування 100-річчя театру, на просьбу творчої інтелегенції Львова, театр Указом Президента України переіменовано на театр імені Соломії Крушельницької.

 

Львівський театр опери та балету ім. С. Крушельницької – складний творчий організм, в якому понад 500 осіб об”єднані спільною метою, але професійно поділені на цехи і колективи:

  • Симфонічний оркестр – 90

  • Солісти опери – 50

  • Хор – 60

  • Балетна трупа – 60 .

 

Театр опери та балету у 2000 році був наповнений визначними творчими подіями, виступами видатних митців нашого часу до столітнього ювілею театру, з яким його вітали Президент України Л. Д. Кучма, Голова Верховної Ради України І. С. Плющ, Прем’єр – Міністр України В. А. Ющенко. Надійшли також вітання від Папи Римського Отця Івана Павла ІІ і Папського нунція.

 

На адресу ювіляра надійшли привітання від театрів США, Польщі, Ізраїля, Німеччини, Австрії, Японії та багатьох інших країн. 20 жовтня на честь 100-річчя театру проведено ювілейний творчий звіт на сцені Національеної опери України. Показано прем”єру року – оперу “Набукко” Д. Верді, а також Гала – концерт силами митців львівського театру.

 

Великим творчим здобутком театру є постановка опери “Мойсей” М. Скорика.

Театри , ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry