Палац Дідушицьких

Пам’ятка неоренесансної архітектури – палац Дідушицьких, що знаходиться в історичному центрі Львова, побудований у 1849 році. Спочатку була зведена вілла Е. Віняжа, яку у 1856 році придбав граф Володимир Дідушицький. До 1869 року тривала перебудова вілли, що здійснювалась за проектом архітектора В. Равського-старшого. У наступні роки (1871-1873) перебудова палацу проводилася за проектом Й. Енгеля.

Складний в плані дво- і триповерховий палац, цегляний, тинькований, на високому цоколі, стилістично відноситься до французького неоренесансну з елементами бароко. Високий необароковий дах утворює додатковий, четвертий мансардний поверх. На ризоліті головного фасаду на другому і третьому поверхах розміщуються балкони, прикрашені металевими поручнями в стилі необароко. У медальйонах між поверхами знаходяться рельєфні зображення осіб із роду Дідушицьких.

Палац розташований у глибині досить великої ділянки (3 морги 426 квадратних сажнів), яку граф Дідушицький придбав у 1870 та 1873 роках у сусідів. У 80-90-х роках на площі в 1,3 га були висаджені рідкісні породи дерев і кущів, збудована оранжерея, льодовня, стайні. З часом до будівлі підвели водогін, облаштували центральне опалення, каналізацію і встановили електричний ліфт.

Добудовою і нововведеннями займалася вдова графа – Альфонсина Дідушицька, яка після його смерті (1899 р.) перевезла до збудованої поряд з палацом чиншової кам’яниці (1895 р.) 30 тис. томів Поторицької бібліотеки. У самому палаці розмістилися понад 400 картин західноєвропейських художників, тут же знаходилась нумізматична колекція, порцеляна, художні меблі.

Альфонсина Дідушицька влаштувала в палаці публічний музей і бібліотеку, які у 1939 році були націоналізовані. Мистецькі роботи передали до Львівської картинної галереї та Історичного музею, архів і книги – до «Осолінеума» (нинішня бібліотека ім. В. Стефаника), а в палаці розмістилася військова частина. Нинішній власник палацу Дідушицьких – Служба безпеки України. Будівля внесена до списку пам’яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації.

Палаци ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry