Музей «Русалки Дністрової»

Унікальне культурне явище – музей однієї книги присвячений альманаху «Русалка Дністрова», який був виданий Маркіяном Шашкевичем у 1837 році.

Музей «Русалки Дністрової» знаходиться у старовинному центрі Львова, у приміщенні вцілілої після бомбардування міста у 1939 році вежі-дзвіниці Святодухівської церкви.

Ще у 1729 році на цьому місці був побудований жіночий монастир і костел римо-католицького ордену домініканок. Після ліквідації ордену австрійською владою монастир передали греко-католицькій громаді (1783 р.). Костел був пересвячений на церкву Святого Духа, а в монастирі зорганізувалася духовна семінарія.

Храм був однонефовий з напівкруглою апсидою, вежа-дзвіниця є взірцем архітектури пізнього бароко. Це кам’яна споруда, квадратна в плані, триярусна з вазами, витесаними з каменю, що розмішені по кутах. Яруси франковані пілястрами, а ніші мають барокове обрамлення.

У греко-католицькій духовній семінарії навчалися молоді українські патріоти: М. Шашкевич, І. Вагилевич, Я. Головацький, які у 1833 році заснували демократичне громадсько-культурне угрупування «Руська Трійця». Його діяльність була спрямована на національне літературно-культурне відродження самосвідомості українців Галичини.

При підтримці прогресивних слов’янських діячів, в обхід цензурі, у 1837 році у друкарні Пештського університету молоді патріоти видали альманах «Русалка Дністрова», написаний народною, українською мовою.

Експозиція музею знайомить відвідувачів з документами, книгами, картинами, які розповідають про соціально-політичне становище українців в Австрійській імперії на початку XIX століття, про діяльність «Руської Трійці». На стендах музею демонструються рідкісні видання альманаху «Русалка Дністрова». Тут можна ознайомитися з творами М. Шашкевича, з його родовим деревом, побачити портрет письменника і портрети його близьких. В музеї зберігаються рідкісні видання книг, наприклад, перше видання «Енеїди» Котляревського.

Музей «Русалки Дністрової» є філією Львівської галереї мистецтв. А сама дзвіниця церкви Святого Духа – пам’ятка архітектури національного значення.

Вартість квитка:

  • для учнів та студентів - 1 грн.(вартість екскурсії - 15 грн.)

  • для дорослих - 3 грн.(вартість екскурсії - 20 грн.)

Музеї ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry