Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка

Біля Стрийського парку на колишній вулиці Вінцента Понінського у 1902 році завершилося будівництво вілли Івана Яковича Франка, що була розташована поряд з будинком М. Грушевського. Зведенням цих двох вілл займалися львівські майстри Цеслевич та Заходний.

У двоповерховій віллі І. Франка, де письменник прожив останні 14 років, восени 1940 року був відкритий літературно-меморіальний музей. Під час Другої світової війни будинок зруйнувала бомба, що розірвалася на його подвір’ї. Проте відразу ж по війні приміщення було повністю відновлене, і у липні 1945 року музей відкрився для відвідувачів.

Першим директором музею став син І. Франка Петро. Пізніше закладом керували такі відомі діячі, як Петро Карманський, Тарас Іванович Франко (син Івана Яковича Франка), Марія Кіх, Семен Стефаник.

Експозиція музею розташувалася у двох будинках. Матеріали, що відображають життя і творчість І. Франка, знаходяться у меморіальному будинку письменника. А експозиція про значення його творчості і вшанування його пам’яті створена у будинку М. Грушевського, який з 1944 року належить музею.

У 2006 році у музеї створено дві нові експозиції: «Родина Івана Франка» та літературна, яка починається з зали «Велич письменника». Тут представлені наукові монографії дослідників життя і творчості українського генія, переклади його творів мовами народів світу. Експозиція «Розстріляне франкознавство» демонструє твори І. Франка, С. Єфремова, М. Хвильового, М. Вороного, заборонені радянською владою. Розповідає також про заарештованих та розстріляних франкознавців.

Літературно-меморіальний музей І. Франка проводить щорічні «Франківські читання», видає «Науковий вісник музею Івана Франка у Львові».

Музеї ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry