Державний природознавчий музей НАН України

Один із найбагатших і найстаріших природничих музеїв Європи – Державний природознавчий музей НАН України розташований у центрі Львова у старовинному палаці Дідушицьких.

Зведення цієї будівлі було розпочате ще у XVIII столітті, а у 1830 році архітектор В. Равський-старший реконструював її в дусі класицизму: у центрі фасаду ледь виступає ризаліт з доричними колонами, які завершуються трикутним фронтоном. Звертають на себе увагу цікаві скульптурні консолі балкону другого поверху, найстаріший у Європі механічний ліфт, внутрішній дворик тощо. Загальна площа природознавчого музею складає 1,5 тис. м2.

Цей палац відомий галицький зоолог, етнограф і археолог Володимир Дідушицький купив у 1868 році і створив у ньому природничий музей, відкриття експозиції якого відбулося у 1870 році. Всі експонати, спеціальну літературу, утримання музею В. Дідушицький, член-кореспондент Академії наук у Кракові, здійснював власним коштом. За участь у перших Всесвітніх виставках у Відні (1873 р.) і Парижі (1878 р.) музей був нагороджений грамотами і дипломами.

1890 року меценат передав природничий заклад громадськості, і з цього часу музей отримав назву «Музей імені Дідушицьких».

1940 року природничий музей у Львові увійшов до складу АН УРСР. Його наукові фонди були сформовані на основі колекцій музею Наукового товариства ім. Т.Г. Шевченка та музею імені Дідушицьких.

В наш час в фондах музею зберігаються понад 400 тис. експонатів. Серед них – унікальні пам’ятки природи, що мають світове значення: експонати волохатого носорога і мамонта, палеозоологічні й палеоботанічні колекції, метеорити, мінерали тощо.

Серед 70 тис. томів Наукової бібліотеки музею, основи якої складає «Поторацька бібліотека» В. Дідушицького, знаходиться «Природнича історія» Плінія Старшого (1548 р.) та інші раритетні видання та стародруки.

По завершенню 17-річної реставрації (1995-2012 рр.) Державний природознавчий музей НАН України відкрився, презентуючи відвідувачам нову експозицію.

Музеї ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry