Церква св. Андрія Первозванного (костел і монастир бернардинів)

На території, де розташована історико-архітектурна пам’ятка – комплекс костелу і монастиря бернардинів, у XV столітті був побудований дерев’яний монастир.

У 1600-1630 роках на цьому місці був зведений костел св. Андрія й келії монастиря. Архітектором споруди став італієць Павло Римлянин. Костел, споруджений з тесаного каменю у формі тринавової базиліки з видовженими хорами та гранованою апсидою, має чітко виражені риси італійського ренесансу.

Наступником Павла Римлянина після його смерті у 1618 році стає швейцарець Амвросій Прихильний. За вказівкою короля Сигізмунда III він придав щит-фронтону споруди вигадливі й складні форми. А костел став будувати у стилі німецько-нідерландського маньєризму.

Вроцлавському скульптору Андреасу Бемеру належить надбудова третього ярусу і зведення 38-метрової вежі костелу. Дзвіницю ж звели тільки у 1734 році.

Ця двоповерхова, квадратова споруда з шатровим накриттям, яка виконана у стриманому і простому стилі, належить до зразків ренесансної архітектури.

На фасаді костелу знаходяться статуї святих, яким поклонялись бернардинці. В нішах другого ярусу – скульптури Матері Божої та апостолів Петра і Павла.

У 1630-1640 роках майстри з Ярослава Т. Гуддер і К. Кутшенрайтер виконали сімнадцять вівтарів, які збереглися до нашого часу. Різьблені лави зробив у 1640-1644 роках майстер з Бидгощі Павло.

На початку XVIII століття чернець-бернардин Б. Мазуркевич розписав інтер’єр храму. Кам’яна підлога була замінена мармуровою (1738 р.). Українські ковалі виконали металеві двері.

У XVIII столітті у храмі був встановлений орган з 1700 трубами і 32 регістрами, який створив майстер Каспаріні. У цьому костелі Лжедимитрій I взяв шлюб з Марією Мнішек. І у 1604 р. тут відбулося богослужіння з освячення зброї перед походом Лжедимитрія I на Москву.

В наш час у приміщенні монастиря знаходиться Центральний державний історичний архів у Львові. Храм св. Андрія Первозванного належить Українській греко-католицькій церкві.

Церкви і собори , ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry