Латинський катедральний собор

Пам’ятка сакральної архітектури XIV-XVIII століть національного значення – Архікатедральна базиліка Успіння Пресвятої Діви Марії є головним храмом Львівської архідієцезії римо-католицької церкви. Його ще називають Латинським катедральним собором (або Катедрою). Це архітектурна домінанта південно-західної частини старовинного львівського середмістя.

За переказами, фундатором собору був король Казимир III Великий, на кошти якого у 1361 (чи у 1370) році розпочалося будівництво храму. Автором проекту був Петро Штехер, а втілювали його у життя будівничі Микола Гансечке та Ганс Блюхер.

Вівтарну частину храму було закінчено у 1404 році, а роком пізніше вона була освячена черемиським єпископом Мацієм Яніною. Статус катедри храм отримав 1412 року. Але і надалі, протягом усього XV ст., проводилися роботи по його розбудові та оздобленню: встановлено готичний вівтар, хори зі склепінням тощо.

Значна частина робіт по оформленню та перебудові кафедрального собору відбувалася у XVI-XVIII століттях. У 1510 році у катедрі було встановлено орган. А після великої пожежі 1527 року у Львові, під час якої постраждав і храм, відбудова його велася під впливом ренесансу. У 60-70 роках XVIII століття катедра й вежа були перебудовані у стилі пізнього бароко й рококо. Головний вівтар барокового стилю, прикрашений статуями роботи скульптора М. Полейовського (святих Августина, Ієроніма та Григорія Амвроського), зберігся до наших днів.

Зміни в інтер’єр та екстер’єр катедри вносилися також продовж XIX-XX століть: новий кутий з металу амвон (1892 р.), ампірний пам’ятник Катерині Оссолінський (1806 р.), встановлено новий орган (1839 р) та ін.

Великі зміни в оздобленні храму відбувалися наприкінці XIX – на початку XX: виконано новоготичний балкон для нового органу, нові портали каплиць, встановлені неготичні масверки, нові вітражі.

У 1999-2000 роках відбулася ґрунтовна реставрація інтер’єру катедри, відновлено презбітерій, великий вівтар, захристію та каплицю св. Йосифа.

Церкви і собори , ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry