Костел єзуїтів (Храм святих апостолів Петра і Павла)

Храм святих апостолів Петра і Павла (Костел єзуїтів) – один з найбільших культових споруд Львова. Його висота – 26 м, довжина – 41 м, ширина – 22,5 м. Це перша пам’ятка львівської барокової архітектури.

Будівництво храму для єзуїтів, які з’явилися у Львові у 1584 році, розпочалося у липні 1610 року на тому місці, де стояв їх невеличкий дерев’яний костел (з 1590 р.). Зразком для архітектури мурованого храму, як і для інших єзуїтських костелів світу, став римський костел Іль Джезу (1570 р.).

Над зведенням і оформленням інтер’єру храму працювали львівські майстри: маляр М. Климкович, різьбяр І. Моленда, органний майстер М. Крайчинський (1612-1618 рр.). Будівництво костелу завершилося у 1630 році. Інтер’єр вкрив розписами і оздобив склепіння різьбою художник Матвій Климкович у 1638 році. 1644 року в костелі встановили та освятили орган.

За проектом архітектора М. Годного у 1702 році над південною захристію була побудована найвища у Львові (майже 100 м) вежа-дзвіниця. У XVIII столітті двічі змінювався інтер’єр костелу. Батько і син Екштайни з Брна розписали головну і бічні нави й каплиці. Цінним витвором мистецтва вважається скульптурне розп’яття, яке виконав скульптор Ян Пфістер.

Костел єзуїтів зазнав значних ушкоджень під час бойових дій 1848 року. В кінці століття храм було відремонтовано. В каплиці св. Бенедикта встановили новий вівтар і вітражі. У 1906 році в костелі вистелили підлогу мармуровими плитами.

Постраждав храм і під час українсько-польської війни 1918-го, і в роки Другої світової війни. Реставраційні роботи були проведені у 1959 році під керівництвом архітектора І. Старосольського. У 70-х роках храм передали Львівській науковій бібліотеці ім. В. Стефаника під книгосховище.

У 2010 році храм передали Курії Львівської Архиєпархії української греко-католицької церкви. Тоді й розпочалася масштабна реконструкція і реставрація будівлі.

Архітектурні, мозаїчні, скульптурні пам’ятки XVII-XIX століть, що збереглися вражають своїм багатством та досконалістю, культурні цінності храму – яскрава сторінка в історії християнської духовності Львова.

Церкви і собори , ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry