Архикатедральний собор святого Юра

Головна святиня греко-католиків України – Архикатедральний собор святого Юра разом з ансамблем старовинного середмістя Львова входить до світової спадщини ЮНЕСКО.

Історія зведення Собору святого Юра умовно поділяється на два періоди. Перший, півтисячолітній період починається від виникнення на Святоюрській горі чернечої оселі і закінчується приблизно серединою XVIII ст., коли був зруйнований старий храм. Другий період, який став часом формування архітектурного ансамблю собору, розпочався саме з будівництва його головної споруди (1745-1770).

До барокового собору, дзвін на дзвіниці якого був відлитий ще у 1341 році, додалися зведені у 1761-1762 роках рококові митрополичі палати з портиками у стилі класицизму, будинки капітули, тераси, огорожа (1771 р.) та мури (1772 р.).

Сучасний ансамбль собору св. Юра був побудований за митрополита А. Шептицького за проектом і під керівництвом спочатку архітектора Бернарда Меретина, а після його смерті у 1759 році будівництво продовжив архітектор і скульптор Клеменс Ксаверій Фесінгер (до 1764 р.). Продовж наступних шести років тривали оздоблювальні роботи.

Бароково-рококовий монументальний ансамбль має виразні українські національні риси, як в архітектурі, так і в оздобленні інтер’єру та екстер’єру. Собор святого Юра побудований на грецькому рівнораменному хресті з чотирма каплицями з мініатюрними банями. У центрі собору – велика баня на широкому барабані, що опирається на арки.

До катедри ведуть паристі сходи з рококовою балюстрадою. Обабіч головного входу – скульптурні зображення митрополитів Шептицьких – Анастасія і Лева. Аттик над входом завершується статуєю св. Юрія – Змієборця на коні роботи скульптора Й. Пінзеля.

Оздоблення інтер’єру виконали: С. Фабянський, Ю. Радивилівський, М. Смуглевич, Л. Долинський, М. Філевич.

Церкви і собори ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry