Свіржський (Свірзький) замок

Для простоти і село, і місто зберегли назву Свірж. Перші згадки про Свіржський (Свірзький) замок деякі вчені датують XVI ст. (1530 р.). Тоді твердиня належала роду Свірзьких. Однак, на охоронній табличці замку вказаний рік 1482, а в державному реєстрі національного культурного надбання — рік 1484. Що відомо достеменно — свого теперішнього вигляду замок набув після перебудови в середині XVII ст. Саме тоді землі і замок перейшли у власність графа О. Цетнера, родина якого володіла замком до кінця XIX ст. В 1541—1546 роках біля замку був збудований костел Успіння Богородиці. До костелу від замку вів підземний хід.

Під час українсько-польської війни 1648—1654 рр. замок декілька разів здобували українські козацькі загони. В 1648 — спалили татари. А вже в 1672 р. і в 1675 р. під час походу турків на Львів замок двічі витримав турецьку облогу. Під час другого походу в замку навіть переховувалась залога сусіднього Поморянського замку.

Навіть якщо ви не були в цьому замку, ви швидше за все його бачили, адже саме тут знімали культових «Трьох мушкетерів», саме ці кам’яні споруди створили неповторну романтику давно забутого минулого. На вигляд створений для оборони, замок Свірж навряд чи замислювався як оборонна будівля, адже не раз потерпав від численних завоювань. Завітавши до замку, ви побачите грифона на вході, що є частиною зруйнованого гербу свірзьких володарів, численні будівлі, два подвір’я — житлове і господарське, глибоку криницю в центрі, триярусні вежі, дерев’яні мости та підземелля, каміни та бійниці, а якщо послухаєте, то ще й почуєте стару легенду про дівчину, яку за зраду втопили в уже згаданій криниці і чий привид і досі живе в замку. Свіржський (Свірзький) замок має непросту історію, адже не раз міняв своїх хазяїв. Перша згадка про замок Свірж пов’язана з його господарями, шляхетним родом Свірзьких і датується 1530 роком. В середині XVII століття замок перейшов у власність графа О. Цетнера. Саме за його часів він набув того вигляду, який зберіг і донині, граф значно перебудував та зміцнив замок, що прослугував родинним гніздом Цетнерів фактично до XIX століття.

Наразі Свіржський (Свірзький) замок знов реставрують, процес, як розумієте, довгий та неперервний, що вимагає багато зусиль, часу та коштів (до речі, гроші від фестивалю підуть на реставрацію замку), тож, завітавши, зможете побачити багато старого, та багато відновленого, дивовижного і логічного, таємничого і буденного, але неодмінно з густим присмаком.

Замки ,

Related Listing

Залишіть Ваш відгук

Оцініть це місце, натиснувши на зірки нижче:

Надіслати другу

Send Inquiry